28 kwietnia br. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową wprowadzającej usprawnienia w obsłudze elektronicznej podatników i innych podmiotów.
Obecnie dostępny e-Urząd Skarbowy wykorzystywany m.in. do składnia rozliczeń podatkowych w podatku PIT, ma zostać rozszerzony o nowe funkcjonalności.
Zgodnie z Projektem e-Urząd Skarbowy umożliwi m.in.:
· komunikację dwustronną za pośrednictwem konta na Platformie w postaci portalu lub aplikacji mobilnej, która pod względem prawnym będzie tak samo ważna jak czynności w formie tradycyjnej;
· szybkie uzyskanie zaświadczeń bez ponoszenia kosztów opłaty skarbowej od ich wydania (np. o niezaleganiu w podatkach);
- składanie zażaleń, wyjaśnień, wniosków (np. pisma dotyczącego wiążącej informacji stawkowej);
- dostęp do bieżących spraw podatkowych zarówno z zakresu PIT, CIT oraz VAT.
W myśl projektowanych przepisów z udogodnień e-Urzędu Skarbowego będą mogli korzystać zarówno podatnicy i płatnicy, jak również pełnomocnicy, komornicy sądowi i notariusze.
Warunkiem dostępu do e-Urząd Skarbowy będzie uwierzytelnienie przez użytkownika indywidualnego konta. W drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw finansów publicznych określi sposób uwierzytelniania użytkowników, a także dokładne rodzaje spraw, które będą mogły zostać zrealizowane w e-Urzędzie Skarbowym.
Wszystkie pisma wygenerowane przez organ podatkowy automatycznie za pośrednictwem e-Urząd Skarbowy będą opatrywane kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną Szefa KAS.
Poszerzony o nowe funkcje e-Urząd Skarbowy ma zastąpić dotychczasowe narzędzie administracji skarbowej – Portal Podatkowy.
Senat RP wniósł do tej części Projektu jedynie poprawki o charakterze technicznym, dlatego można się spodziewać, że w niezmienionej treści przepisy Projektu zostaną w najbliższym czasie uchwalone przez Sejm.
Informacje za firma Doradztwo Podatkowe WTS&Saja