Również rachunki prywatne dostępne dla fiskusa

Jest projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Wynika z niego, że blokady rachunków prywatnych i firmowych będą możliwe nie na 72 godziny, ale na 96 godzin. Na żądanie szefa KAS – bank będzie musiał także wstrzymać realizację podejrzanej transakcji i przelać pieniądze na konto wskazane przez skarbówkę. Resort finansów wyjaśnia, że oszuści podatkowi wykorzystywali obecną sytuację i gromadzili podejrzane środki na swoich osobistych rachunkach, które nie były do tej pory objęte przepisami o STIR.

Marcin Zarzycki z Kancelarii LTCA, partnera Klubu Dyrektorów Finansowych “Dialog” komentuje:

“Projekt nowelizacji ustawy o KAS to kolejny krok w celu rozszerzenia uprawnień organów podatkowych w zakresie kontroli podatników. Przepisy, które zakłada nowa ustawa budzą szereg wątpliwości przede wszystkim z uwagi na nadanie organom bardzo szerokich (niespotykanych dotychczas) możliwości, polegających m.in. na możliwości blokowania prywatnych rachunków bankowych. Z drugiej strony, ograniczane są prawa podatników, których będzie obowiązywała tzw. prekluzja dowodowa, czyli mówiąc w skrócie – podatnik będzie musiał przedstawić wszystkie swoje argumenty i dowody już na początku sprawy, albowiem później może to być nieskuteczne.

Czytając projekt nowelizacji widać jak na dłoni, że Państwo przyjęło prostą strategię na pozyskanie dodatkowych środków finansowych, która to strategia ma prowadzić do zaostrzenia kontroli i uderzenia przede wszystkim w przedsiębiorców. Pozostaje pytanie, czy w dobie kryzysu gospodarczego i kolejnych ograniczeń w prowadzaniu biznesu, nakładanie na biznes kolejnych kontroli i kar nie przyniesie przypadkiem skutki odwrotnego od zamierzonego?”