„Nadraportowanie” w MDR. Fiskus chce jednak mniej informacji niż firmy przesyłają.

W programie Cyfrowy Fiskus zapoznajemy firmy, dyrektorów, menedżerów działów finansowych i księgowości z nowym modelem relacji fiskusa z podatnikiem.  Dzisiaj kontrola polega na bieżącej online analizie danych dostarczane  mu obficie przez firmę, inne spółki w grupie, klientów, banki, partnerów. Widać w administracji skarbowej państwa chęć, aby tych danych gromadzić jak najwięcej i przetwarzać jak nowocześniejszymi narzędziami IT. Ale w jednym przypadku fiskus doszedł do wniosku, że jednak trzymuje ich więcej niżby chciał.

MDR, czyli przepisy o raportowaniu schematów podatkowych, będące konsekwencją dyrektywy UE (DAC6), obowiązują w Polsce od początku roku. Wymagają one od podatników czy doradców podatkowych informowania fiskusa o transakcjach, schematach, umowach, które spełniają określone cechy wymienione w przepisach. Celem tych regulacji jest walka z agresywną optymalizacją podatkową.

Polska wdrożyła dyrektywę półtora roku wcześniej niż jakikolwiek inny kraj (a większość krajów jeszcze nawet się do tego nie przymierzyła), a także w rozszerzonej wersji, to znaczy obejmują nie tylko transakcje międzynarodowe, ale i krajowe.

Zdaniem ekspertów z KPMG szeroki zakres przepisów, brak przygotowania do ich wdrożenia i przewidziane w nich kary (do 21,6 mln zł) są przyczyną “nadraportowania”. “Organy dostają zalew informacji, ponieważ większość podatników i część doradców (…) decyduje się raportować więcej niż mniej” – zauważa Michał Niżnik z KPMG. Jego zdaniem tych informacji  fiskus nie jest w stanie przetworzyć technicznie, nie wspominając o aspekcie merytorycznym.

Firmy decydują się raportować transakcje, które nigdy nie powinny trafiać do zbioru resortu finansów np. o leasingu operacyjnym samochodów. Do 21 października br. do fiskusa trafiło ponad 5 tys. zgłoszeń schematów podatkowych. W ciągu 7 dni od jego zgłoszenia ministerstwo musi wydać tzw. numer schematu podatkowego, ale – jak informuje KPMG – dotąd wydało ich niewiele ponad 400. Zamiast siedmiu dni oczekuje się na nie nawet ponad pół roku.

Możliwa jest zmiana przepisów. MF powołało właśnie Forum MDR w celu przygotowanie opinii, analiz, wniosków oraz propozycji dotyczących usprawnienia i uszczelnienia funkcjonowania systemu podatkowego w zakresie przepisów MDR.

“Obecnie trwają prace legislacyjne domykające implementację przepisów Dyrektywy (…). Część z projektowanych zmian powinna wpłynąć korzystnie na zgłaszane problemy dotyczące wydawania numerów schematom podatkowym” – poinformował PAP Paweł Jurek, rzecznik prasowy ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Wskazał np. na propozycję delegowania zadań przez szefa KAS na podległe mu organy.