Już nie tylko księgowi muszą znać się na podatkach.

Od początku programu Cyfrowy Fiskus, czyli niemal od roku, powtarzamy, że model działania fiskusa zmienia – analityczny, cyfrowy, on-line – zmienia sposób działania firmy. Teraz chodzi nie tylko o prawidłowe naliczanie danin, ale też prawidłowe raportowanie do fiskusa wymaganych danych. Jedno i drugie wymaga większego zaangażowania w proces podatkowy pracowników spoza działów finansowych, bo tam powstają wymagane dane i stamtąd trafiają do księgowości, a potem do fiskusa.

“Mamy  do czynienia z ryzykiem na dwóch płaszczyznach – dzięki rozwiązaniom IT Fiskus szybciej egzekwuje zobowiązania podatkowe, ale i stworzył cały obszar regulacji zagrożony meta-podatkami w postaci sankcji za nieprzetrzeganie reguł elektronicznego raportowania” – mówi mecenas Szymon Czerwinski z Kancelarii Sołtysiński Kawecki Szlęzak na konferencji Klubu Dyrektorów Finansowych “Dialog” 15.01.2020 pt “Biznes 4.0 wg CFO – emocje, inteligencja, prawo i rynek”. Tutaj jest film z jego wypowiedzią https://cyfrowyfiskus.pl/nowe-ryzyka/

Z uwagi na zakres danych zbieranych przez fiskusa, terminy ich zbierania oraz liczbę i wysokość sankcji wskazane są następujące działania:

  1. Alokacja obowiązków między działami – nie tylko księgowość, ale i zakupy, sprzedaż, controling, dział realizacji umów, dział prawny, zarząd.
  2. Śledzenie i szkolenie ludzi z nowych regulacji.
  3. Wprowadzenie procedur wewnętrznych.
  4. Wprowadzenie blokad systemowych i red flagów w systemach księgowych, zakupowych, sprzedażowych.

Firmy, które dotąd nie wzięły na poważnie tych konsekwencji cyfrowego fiskusa, będą musiały się naprawdę zmobilizować do zmian ze względu na bliskie wejście w życie nowego schematu raportowania, a mianowicie JPK_VAT. Fiskus wymaga tam informacji, których nie tylko księgowa nie zna, ale nawet wcześniej firma nie gromadziła. Wiąże się to m.in. z koniecznością oznaczenia grup towarów i usług, choć nie będzie tego na fakturach.

Wiedzę na temat transakcji mają handlowcy, zakupowcy, magazynierzy, wykonawcy usług, a zapanować nad oznaczaniem można jedynie na etapie realizacji transakcji lub fakturowania.  Ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnoskarbowej będzie również ich dotyczyć. Natomiast zarząd musi im dać pracowników spoza działów księgowości nową wiedzę i narzędzia (również po to, aby w razie czego dowieść zachowania “należytej staranności”!!!) do prawidłowego wykonania nowych obowiązków, np. zmienić przebieg procesów, zmodyfikować systemy informatyczne, wprowadzić procedury klasyfikacji towarów i usług, procedury wprowadzania nowego asortymentu.

Księgowość nie będzie w stanie poprawnie przygotować pliku JPK_VAT bez współpracy z innymi działami. Można się spodziewać, że nie będą one do tego chętne. Ale innej drogi nie ma.

Zapraszamy na spotkania w Klubie na temat Cyfrowego Fiskusa, rekomentujące dobre praktyki, najbliższe w Rzeszowie 12.02 z mecenasem Pawłem Sawickim  https://kdfdialog.org.pl/wydarzenie/cf-rzeszow-12022020/

Uczestnicy Klubu Dyrektorów Finansowych “Dialog” mogą zamówić także bezpłatną diagnozę jak to u nich wygląda, a jak powinno.