Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym

E-Urząd Skarbowy to system, który ma być budowany do września 2022 roku, a jego oddawanie do użytku podzielone na etapy. Według szefowej Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej jego głównym celem jest dostosowanie usług administracji do potrzeb klientów. Digitalizacja i automatyzacja to również oszczędność czasu i większy komfort pracy w skarbowości.

“E-Urząd Skarbowy wykorzystuje rozwiązania informatyczne i scala dane z różnych systemów KAS. To przyszłość administracji, nie tylko administracji skarbowej” – oceniła Rzeczkowska.

1.02.2021  uruchomiony został pierwszy etap projektu e-Urząd Skarbowy, w ramach którego klienci z dowolnego urządzenia będą mogli załatwić swoje sprawy podatkowe.

Jak działa e-Urząd Skarbowy i jak się zalogować

Dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy będzie możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl. Logować można się na dwa sposoby:

  1. Przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Dzięki temu sposobowi uzyska się dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych.
  2. Przez dane podatkowe (PESEL lub NIP i kwota przychodów). Dzięki temu sposobowi uzyska się dostęp do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne. Należy przygotować:
    •     PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
    •     kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r.
    •     kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy),
    •     i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.

Serwis działa przez całą dobę i można z niego korzystać z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Użytkownik będzie miał dostęp do informacji i usług dotyczących go bezpośrednio, a w kolejnych etapach również do spraw innych podatników, do których uzyskał pełnomocnictwo lub dostęp do konta.

Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym

Serwis e-Urząd Skarbowy przeznaczony jest dla podatników, płatników, pełnomocników, a także dla komorników i notariuszy. Początkowo korzystać będzie można z sześciu usług, a od 15 lutego udostępnione w e-Urzędzie Skarbowym zostaną również roczne zeznania podatkowe w ramach usługi Twój e-PIT.